Thursday, January 9, 2014

Real Techniques Stippling Brush

Herkese merhaba!
Hey everyone!

Bugün sizlere en sevdiğim fırçalarımdan biri olan Real Techniques Stippling Brush'tan bahsetmek istiyorum.

Today i want to talk about the Real Techniques Stippling Brush which is one of my favourites.

Bu fırça duo fibre denilen fırça grubuna giriyor. Yani siyah olan kılları sık , beyaz olanlar ise seyrek. Tampon hareketlerle ürünü uyguluyorsunuz. Sonuç çok doğal ve kusursuz oluyor. Ben bu fırçayı Mac 187'ye benzetiyorum. Ama bence Real Techniques stippling brush, Mac'in 187sine göre çok daha başarılı ve fiyatıda çok daha uygun. Bu fırça özellikle krem ürünleri uygulamakta çok başarılı. Ben en çok Mac'in krem allıklarıyla kullanmayı seviyorum. 

This is a 'duo fibre' brush. So it has densely black hair and it's white hair is rare. You stipple your product with this brush. The finish is so natural and perfect. This brush is really similar to Mac 187 brush. But i think Real Techniques stippling brush is more excellent than Mac 187 and it's far more affordable. This brush is especially good at applying creamy products. I love using it mostly with my Mac cream blushes.


 İyiki almışım dediğim fırçalardan biri. Bütün makyajlarımda kullanıyorum. Eğer çok fonksiyonlu bir fırça arayışı içindeyseniz kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu ürün ne yazıkki ülkemizde henüz satılmadığı için , ben bir İrlanda sitesi olan cloud10beauty'den 13.50 €'ya almıştım. Aslında ülkemizde instagram üzerinden satışı yapılıyor ama ben hem fiyatı daha uygun olduğu için hemde daha güvenilir bulduğum için cloud10beauty'i tercih ediyorum. Ürünlerde 4 gün gibi kısa bir sürede elime ulaşıyor.

I am really happy to have this brush. I use it so often. If you are in search of a multi-functional brush , i absolutely recommend Real Techniques stippling brush. I bought it from cloud10beauty which is an Irealand website. And it's 13.50 €. cloud10beauty is a reliable website and the shipment is really fast. 

Umarım beğenmişsinizdir. Lütfen yorum bırakın ve sonraki yazılarım için blogumu takibe alın. :) Görüşmek üzere :)

I hope you liked it. Please leave a comment and follow my blog for the upcoming posts :) See you next time! :)

E-mail : smyrnarybeauty.blogspot.com
instagram: smyrnarybeauty
twitter: smyrnarybeauty
youtube : youtube.com/smyrnarybeauty

No comments:

Post a Comment